• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان زنجان

   مدیر کل: دکتر مهرداد ستاره

   می خواهیم به عنوان بازوی کارشناسی دستگاه قضایی در استان، در چارچوب راهبرد توسعه قضایی و بر اساس چشم انداز 20 ساله کشور جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر جنبش نرم افزاری و تولید علم و استفاده بهتر از فناوری به جایگاه مطلوب خدمت رسانی، علمی و فناوری دست یابیم.

   رسالت و ماموریت ها:
   ô ارتقاء اعتماد عمومی نسبت به نظام قضایی
   ô بهبود کیفیت ارائه خدمت به مردم و تکریم ارباب رجوع
   ô بهبود کیفیت زندگی کارکنان و ارتقاء سطح دانش فنی و تخصصی آنان
   ô ارتقاء سطح کیفی نظرات کارشناسی ارائه شده به این اداره کل و مراکز تابعه
   ô بهبود مستمر در کیفیت برنامه ریزی ،ارائه خدمات و انجام وظایف این اداره کل
   ô ایجاد بستر لازم جهت تعامل علمی و اجرایی با مراکز آموزشی و پژوهشی استان و کشور و ...
   ô توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور ارتقاء سطح علمی- پژوهشی

   برنامه ها:
   1- نظارت بر نحوه ارائه گواهی ها در نظام سلامت و ارائه مشاوره پزشکی قانونی در نظام سلامت
   2- آموزش مطلوب و مداوم مورد نیاز پزشکان و کارکنان حوزه سلامت در رابطه با مسائل پزشکی قانونی
   3- ارائه آموزش مطالب تخصصی پزشکی قانونی در تمام رشته های پزشکی
   4- گسترش و احداث مراکز پزشکی قانونی در کلیه مراکز برخوردار از حوزه قضایی
   5- ایجاد فضای فیزیکی مورد نیاز متناسب با نوع خدمات عرضه شده
   6- ایجاد اتوماسیون اداری
   7- تامین تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی بر اساس حداقل استانداردهای کشورهای توسعه یافته مطابق با سطح بندی مراکز پزشکی قانونی
   8- تهیه و ایجاد بانک اطلاعاتی
   9- دستیابی به فناوری بهینه در زمینه تهیه و تولید وسایل تشخیصی و خدمت رسانی مرتبط با پزشکی قانونی


   تاریخچه اداره کل پزشکی قانونی استان زنجان

   تاریخ کهن و پرافت و خیز استان زنجان و قرار گرفتن آن در محور ارتباطی مرکز ایران به غرب کشور باعث شده‌است تا به عنوان یکی از مراکز مهم تاریخی ایران مطرح شود. استان زنجان آثار و نشانه های متنوع و مختلفی از سیر تکوینی فرهنگ و تمدن منطقه را درخود جای داده‌است.

   استان زنجان با مساحت 22164 کیلومتر مربع و با اقلیم کوهستانی در شمال غربی فلات ایران قرار گرفته‌است. این استان از غرب با استان های اردبیل و آذربایجان شرقی، از شرق با استان قزوین، از شمال شرقی با استان گیلان و از جنوب با استان همدان همسایه است.

   اما در خصوص سابقه فعالیت پزشکی قانونی در این استان می‌توان گفت؛ پزشکی قانونی در استان زنجان از حدود 17 سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده است. در همان سال ها که پزشکی قانونی با همکاری یک پزشک معاضدتی وظایف خود را انجام می داد آقایان دکتر بقراط، دکتر پرویز خزان، دکتر شاکری و دکتر فصیح همکاران پزشکی قانونی بودند. دکتر غفاری و دکتر کریمی و دکتر شمس آراء آخرین پزشکان معاضدتی همکار با سازمان قبل از استقلال آن بودند که در پزشکی قانونی ارایه خدمت کردند. پس از آن و با تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 1372، دکتر علیرضا محقق اولین سرپرست اداره کل پزشکی قانونی استان زنجان منصوب و در این اداره کل مشغول به خدمت شد. پس از او دکتر حامد باطنی از سال 1373تا 1382بیشترین زمان مدیریتی در این اداره کل را برعهده داشتند. پس از آن تا سال 1387 دکتر مهرداد ستاره در راس مجموعه پزشکی قانونی استان زنجان قرار گرفت. از سال 1387 تا 1392 دکتر مهدی فروزش عهده دار مدیریت این مجموعه بود و پس از آن مجدد از سال 1392 تا کنون دکتر مهرداد ستاره ریاست پزشکی قانونی استان را بر عهده دارد.

   لازم به ذکر است با همت بالا و پشتکار و قابلیت مدیریتی کلیه عزیزانی که در اداره کل پزشکی قانونی استان زنجان ارایه خدمت کرده‌اند، اکنون مراکز پزشکی قانونی علاوه بر مرکز استان در پنج شهرستان ابهر، خرم دره، قیدار، ماهنشان و طارم نیز فعال است. مرکز ابهر از سال 1375 فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون نیز با استقرار در مرکز تملیکی سازمان که در سال 1387 خریداری شده به فعالیت خود ادامه می دهد. مرکز قیدار دومین شهرستان با قدمت 11 ساله در آینده نزدیک با خرید ساختمان از محل اعتبارات استانی و استقرار در آن به ارایه بهتر خدمات به ارباب رجوع خواهند پرداخت. پزشکی قانونی شهرستان های خرم دره، طارم و ماهنشان که فعالیت خود را از سال 1384 آغاز کرده‌اند، همچنان در مراکز استیجاری و یا امانی مستقر هستند.

   در ساختمان شماره دو شهرستان زنجان که سند مالکیت آن در بهمن ماه سال 1387 به مالکیت سازمان پزشکی قانونی درآمد، خدمات مربوط به آزمایشگاه و سالن تشریح پزشکی قانونی استان زنجان ارایه می‌شود. این ساختمان با مساحت 1600 متر مربع و 420 مترمربع زیربنا مجهز به سالن تشریح با دو اتاق تشریح و اتاق پذیرش و سردخانه مطابق با استاندارد سازمان و نیز واحد پاتولوژی آزمایشگاه است. لازم به ذکر است واحد سالن تشریح به همراه فاز اول آزمایشگاه در بهمن 1384 افتتاح شد و از آن زمان تاکنون واحدهای استخراج، سم شناسی و پاتولوژی و نیز سرولوژی به تدریج برای ارایه خدمت فعال شده‌اند.

   در تجهیز واحد آزمایشگاه مرکز زنجان سعی در به روز و استانداردسازی تجهیزات داشته است. دستگاه های HPLC، GC اسپکتروفوتومتر از جمله تجهیزات مورد استفاده در این واحد است. همچنین خرید دستگاه های GCMASS و رادیولوژی پرتابل که در برنامه سال 1388 این اداره کل قرار داشت هم اکنون و با تلاش های بی وقفه خریداری و نصب شده است.