FA | EN | AR
دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 37
جمع بازديدها تاكنون: 360919
 4866 بازدید

معرفي:

مدير كل: دكتر مهرداد ستاره 
 
مي خواهيم به عنوان بازوي كارشناسي دستگاه قضايي در استان، در چارچوب راهبرد توسعه قضايي و بر اساس چشم انداز 20 ساله كشور جمهوري اسلامي ايران، با تاكيد بر جنبش نرم افزاري و توليد علم و استفاده بهتر از فناوري به جايگاه مطلوب خدمت رساني، علمي و فناوري دست يابيم.

رسالت و ماموريت ها:
 ارتقاء اعتماد عمومي نسبت به نظام قضايي
 بهبود كيفيت ارائه خدمت به مردم و تكريم ارباب رجوع
 بهبود كيفيت زندگي كاركنان و ارتقاء سطح  دانش فني و تخصصي آنان
 ارتقاء سطح كيفي نظرات كارشناسي ارائه شده به اين اداره كل و مراكز تابعه
 بهبود مستمر در كيفيت برنامه ريزي ،ارائه خدمات و انجام وظايف اين اداره كل
 ايجاد بستر لازم جهت تعامل علمي و اجرايي با مراكز آموزشي و پژوهشي استان و كشور و ...
 توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات به منظور ارتقاء سطح علمي- پژوهشي

برنامه ها:
1-  نظارت بر نحوه ارائه گواهي ها در نظام سلامت و ارائه مشاوره پزشكي قانوني در نظام سلامت
2- آموزش مطلوب و مداوم مورد نياز پزشكان و كاركنان حوزه سلامت در رابطه با مسائل پزشكي قانوني
3- ارائه آموزش مطالب تخصصي پزشكي قانوني در تمام رشته هاي پزشكي
4- گسترش و احداث مراكز پزشكي قانوني در كليه مراكز برخوردار از حوزه قضايي
5- ايجاد فضاي فيزيكي مورد نياز متناسب با نوع خدمات عرضه شده
6- ايجاد اتوماسيون اداري
7- تامين تجهيزات و مواد مصرفي آزمايشگاهي بر اساس حداقل استانداردهاي كشورهاي توسعه يافته مطابق با سطح بندي مراكز پزشكي قانوني
8- تهيه و ايجاد بانك اطلاعاتي
9- دستيابي به فناوري بهينه در زمينه تهيه و توليد وسايل تشخيصي و خدمت رساني مرتبط با پزشكي قانوني

 

تاريخچه اداره كل پزشكي قانوني استان زنجان

 تاريخ كهن و پرافت و خيز استان زنجان و قرار گرفتن آن در محور ارتباطي مركز ايران به غرب كشور باعث شده‌است تا به عنوان يكي از مراكز مهم تاريخي ايران مطرح شود. استان زنجان آثار و نشانه هاي متنوع و مختلفي از سير تكويني فرهنگ و تمدن منطقه را درخود جاي داده‌است.


استان زنجان با مساحت 22164 كيلومتر مربع و با اقليم كوهستاني در شمال غربي فلات ايران قرار گرفته‌است. اين استان از غرب با استان هاي اردبيل و آذربايجان شرقي، از شرق با استان قزوين، از شمال شرقي با استان گيلان و از جنوب با استان همدان همسايه است.


اما در خصوص سابقه فعاليت پزشكي قانوني در اين استان مي‌توان گفت؛ پزشكي قانوني در استان زنجان از حدود 17 سال قبل فعاليت خود را آغاز كرده است. در همان سال ها كه پزشكي قانوني با همكاري يك پزشك معاضدتي وظايف خود را انجام مي داد آقايان دكتر بقراط، دكتر پرويز خزان، دكتر شاكري و دكتر فصيح همكاران پزشكي قانوني بودند. دكتر غفاري و دكتر كريمي و دكتر شمس آراء آخرين پزشكان معاضدتي همكار با سازمان قبل از استقلال آن بودند كه در پزشكي قانوني ارايه خدمت كردند. پس از آن و با   تشكيل  سازمان پزشكي قانوني كشور در سال 1372، دكتر عليرضا محقق اولين سرپرست اداره كل پزشكي قانوني استان زنجان منصوب و در اين اداره كل مشغول به خدمت شد. پس از او دكتر حامد باطني از سال 1373تا 1382بيشترين زمان مديريتي در اين اداره كل را برعهده داشتند. پس از آن تا سال 1387 دكتر مهرداد ستاره در راس مجموعه پزشكي قانوني استان زنجان قرار گرفت. از سال 1387 تا 1392 دكتر مهدي فروزش عهده دار مديريت اين مجموعه بود و پس از آن مجدد از سال 1392 تا كنون دكتر مهرداد ستاره رياست پزشكي قانوني استان را بر عهده دارد.


لازم به ذكر است با همت بالا و پشتكار و قابليت مديريتي كليه عزيزاني كه در اداره كل پزشكي قانوني استان زنجان ارايه خدمت كرده‌اند، اكنون مراكز پزشكي قانوني علاوه بر مركز استان در پنج شهرستان ابهر، خرم دره، قيدار، ماهنشان و طارم نيز فعال است. مركز ابهر از سال 1375 فعاليت خود را آغاز كرده و اكنون نيز با استقرار در مركز تمليكي سازمان كه در سال 1387 خريداري شده به فعاليت خود ادامه مي دهد. مركز قيدار دومين شهرستان با قدمت 11 ساله در آينده نزديك با خريد ساختمان از محل اعتبارات استاني و استقرار در آن به ارايه بهتر خدمات به ارباب رجوع خواهند پرداخت. پزشكي قانوني شهرستان هاي خرم دره، طارم و ماهنشان كه فعاليت خود را از سال 1384 آغاز كرده‌اند، همچنان در مراكز استيجاري و يا اماني مستقر هستند.


در ساختمان شماره دو شهرستان زنجان كه سند مالكيت آن در بهمن ماه سال 1387 به مالكيت سازمان پزشكي قانوني درآمد، خدمات مربوط به آزمايشگاه و سالن تشريح پزشكي قانوني استان زنجان ارايه مي‌شود. اين ساختمان با مساحت 1600 متر مربع و 420 مترمربع زيربنا مجهز به سالن تشريح با دو اتاق تشريح و اتاق پذيرش و سردخانه مطابق با استاندارد سازمان و نيز واحد پاتولوژي آزمايشگاه است. لازم به ذكر است واحد سالن تشريح به همراه فاز اول آزمايشگاه در بهمن 1384 افتتاح شد و از آن زمان تاكنون واحدهاي استخراج، سم شناسي و پاتولوژي و نيز سرولوژي به تدريج براي ارايه خدمت فعال شده‌اند.


در تجهيز واحد آزمايشگاه مركز زنجان سعي در به روز و استانداردسازي  تجهيزات داشته است. دستگاه هاي HPLC، GC اسپكتروفوتومتر از جمله تجهيزات مورد استفاده در اين واحد است. همچنين خريد دستگاه هاي GCMASS و راديولوژي پرتابل که در برنامه سال 1388 اين اداره كل قرار داشت هم اکنون و با تلاش های بی وقفه خریداری و نصب شده است.    

    

 


آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی:زنجان، خیابان خرمشهر، جنب سرپرستی بانک ملی، خیابان بلال حبشی کدپستی: 45146349993
تلفن: 7241770- 0241، دورنگار: 3263903،
پیام کوتاه: 20001372